Kilka prostych sposobów na codzienną redukcję wydatków

Realizacja życiowych planów wiąże się często z cięciami w domowym budżecie. Istnieje kilka prostych sposobów, które pomogą nam na co dzień zmniejszyć koszty i zaoszczędzić pieniądze.

Chcemy zaoszczędzić, wydając pieniądze, ale nie wiemy, czy lepiej jest zapłacić kartą, czy gotówką. Płatność kartą jest szybka, bardzo wygodna i bezpieczna. Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie z kolei, aby kiedyś zabrakło w obiegu banknotów tradycyjnych. Każda z tych form płatności ma swoje wady i zalety. Bez względu na to, w jaki sposób dokonujemy transakcji, najczęściej zależy nam na tym, aby wydać jak najmniej.

Istnieje wiele obszarów w naszym życiu, w których można skutecznie obniżyć nasze wydatki.
Kilka przykładowych opcji pomoże nam zredukować koszty ponoszone na co dzień.

1. Jedzenie poza domem

Sporządzając potrawy w domu z produktów kupionych w sklepie, wydajemy mniej pieniędzy niż gdybyśmy zamawiali je na wynos lub stołowali się w restauracjach. Niezależnie od tego, czy planujemy specjalną okazję, przyjęcie albo przygotowujemy regularny posiłek, wyjdzie taniej, jeśli zrobimy to samodzielnie.

2. Chodzenie do kina

Kino jest przyjemne i zabawne, ale bywa również bardzo kosztowne. Zwłaszcza gdy chcemy z całą rodziną spędzić czas na ciekawym seansie. Na wysoką cenę składa się nie tylko bilet. Do niego dochodzi popcorn, gazowane napoje i inne smakowite przekąski. Zanim się zorientujemy, wydamy nawet kilkaset złotych za zaledwie kilka godzin rozrywki. Rozwiązaniem tego problemu jest wypożyczanie filmów od operatora telewizji kablowej lub satelitarnej. Można też skorzystać z oferty specjalnych stron internetowych umożliwiających oglądanie filmów online za darmo lub niewielką cenę subskrypcji.

3. Telefon i internet

W dzisiejszych czasach załatwiamy wiele spraw online oraz dużo i często korzystamy ze smartfonów. Gdy płacimy rachunki za usługi internetowe, telefonii stacjonarnej i komórkowej, musimy rozważyć połączenie produktów i wyeliminowanie tych, które są nam mało lub wcale nie potrzebne. Na przykład, jeśli używamy najczęściej telefonu komórkowego, musimy przemyśleć pozbycie się stacjonarnego. Można w takiej sytuacji zrezygnować z internetu kablowego i skorzystać z planu taryfowego naszego operatora, łączącego usługi w jednym abonamencie.

4. Telewizja

Istnieje kilka opcji do wyboru, jeśli chodzi o możliwości oglądania telewizji. Porównywarka operatorów pomoże nam zdecydować się na najlepszą i cenowo najkorzystniejszą ofertę. Od nas zależy czy będzie to telewizja kablowa, satelitarna lub cyfrowa. Ciekawym rozwiązaniem jest także korzystanie ze stron internetowych udostępniających telewizję online.

5. Samochód

Chwalenie się luksusowym autem powoduje u wielu z nas dreszczyk emocji. Niestety często to, co widzą inni, nie jest prawdą, bo samochód został kupiony na kredyt, a my żyjemy ponad stan. W taki sposób nie będziemy w stanie zaoszczędzić pieniędzy, a co gorsza pogrążymy się w długach. Wszystko tylko po to, aby wszyscy nam zazdrościli. Powinniśmy wówczas przemyśleć, czy warto popisywać się drożyzną, czy też kupić przystępny cenowo pojazd, który spełni nasze podstawowe oczekiwania.

Ciężko jest zrezygnować z pewnych rzeczy i odmawiać sobie czegoś na każdym kroku. Życie wydaje nam się wtedy mniej wartościowe. Bez umiejętności odkładania nie będziemy jednak w stanie wyznaczać i zrealizować swoich celów w przyszłości. Najlepszym sposobem na to, aby kontrolować swoje finanse, jest w pełni świadome planowanie własnych wydatków.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o