Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo odkryte

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo Turystykę możemy ważyć na wiele kategorii – jeden z podziałów wspomina o turystyce popularnej i aktywnej, kwalifikowanej. Co dobre w gorących latach wzrosło zainteresowanie turystyką aktywną nie chociaż w Polsce. Coraz bardziej nas interesuje szukanie miejsc mniej znanych, a poprzez ostatnie wyjątkowo romantycznych i ciekawych. Przypadkiem może północno-wschodni zakątek Polski.

Nie wyłącznie wielkie jeziora

Oczywiście wciąż największym wzięciem zajmują się Wielkie Jeziora Mazurskie. W terminie letnim, ale i pd koniec maja również do połowy września chodzi tu setki, a nawet już tysiące łódek. Inwestorzy walczą o grunty nad jeziorem, planując nierzadko wielomilionowe inwestycje.

Niestety, dla wytrawnych żeglarzy problemem staje się wzrastająca liczba motorówek zaś toż często przypominających niewielkie stateczki. Pomimo to przy brzegach Wielkich Jezior Mazurskich pojawia się jeszcze dużo niewielkich marin z kejami dla sprzętu wodnego. Najczęściej takie mariny posiadają również polami kempingowymi.

Etos żeglarstwa podejmuje się chwiać? Część żeglarzy woli zacisze i poszukuje akwenów mniej „znanych”. Chociaż to całkiem nie istnieje takie proste. Na jeziorach mniejszych (tych położonych specjalnie na wschód) trudno o keje i mariny. Ale jako zacisze można potraktować Jezioro Wigry należące do najwyższych w Polsce. Otrzymuje się w ścianach Wigierskiego Parku Krajowego a drogim większym portem jest tamtejszy ośrodek PTTK. Najlepiej jest być tu swoją łódkę, bo z wypożyczeniem ważne być trudno. Większość widocznych łódek to „rezydenci”.

Wiele wpływu mają nieduże-rynnowe jeziora przebywające w północno-wschodnim zakątku województwa warmińsko-mazurskiego. Przypadkiem może być jezioro Gołdap, na którym nawet ostatnio pojawiły się żagielki. Można polecić przyjazd ze naszą łódką na pobliskie Jezioro Czarne. Najistotniejsze w Polsce jezioro Hańcza niemal przez pełen rok przyciąga płetwonurków.

I w tle?

I w tle tych młodszych jezior wiele interesujących osobliwości. Choćby Puszcza Romincka, dawny rewir łowiecki cesarza Wilhelma II. Niezapomniane wrażenie wywiera na turystach piramida-grobowiec w Rapie. Podobnie największe w Polsce, nieczynne mosty kolejowe w Stańczykach i ślady po dawnym torowisku. Wystawiona na momencie XVII i XIX wieku przez ród Farenheidów. Poszukiwacze historii przejmują się nie tylko Gierłożą i Mamerkami, ale i podgołdapskim kompleksem „Robinson”, dawną kwaterą wojsk Luftwaffe, gdzie może spotykała się hamownia silników do rakiet V.

Zatem, kierunek północny-wschód i się na prawdopodobnie nie rozczarujemy.

zobacz również Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o