Polski Koncern Naftowy pragnie przejąć spółkę Lotos, pomorskie władze nie są zgodne z tym pomysłem.

Orlen jest w trakcie realizacji przejmowania większości akcji spółek Lotosu, lecz ten pomysł nie spodobał się mieszkańcom pomorza i chcą podjąć wszelkie kroki by takowa sytuacja, nie nastąpiła i nie doszło do fuzji.

Gdańskie władze przeciwne połączenie stacji paliwowej Polski Koncern Naftowy Orlen z Lotosem. Są oni sprzeczni całemu pomysłowi i toczą bój by stacja Lotos, nie utraciła swojej suwerenności. Władze Pomorza twierdzą, że Prawo i sprawiedliwość bardzo często, źle traktują ich region

Jak donosi Polska Agencja Prasowa minister Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polski obecny premier Mateusz Morawiecki zostanie zawiadomiony listownie w przyszły czwartek bieżącego miesiąca i roku — tak twierdzi pani Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

W drugi dzień obecnego tygodnia zawiadomił, iż przejęcie kontroli nad stacjami paliwowymi Lotos jest w trakcie realizacji i ma to być wartość 53 procent posiadłości tejże spółki. Jak podał prezes Polskiego Koncernu Naftowego Orlen cały proces, ma być dokonany w ciągu około jednego roku kalendarzowego.

– Ze zdumieniem i niepokojem przyjęliśmy informacje o planowanym przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Jako samorządowcy z Gdańska i Pomorza wiemy, jakie znaczenie dla regionu ma nowoczesny i samodzielny koncern, którego rozwój od lat jest naszą dumą – fragment listu gdańskich władz do szefa rządu.

W miniony czwartek reprezentant Gdańska wyraził się jasno na ten temat „będziemy bronili integralności Lotosu tak, jak to czyniliśmy w czasie rządów SLD, rządów AWS i za czasów pierwszego PiS, ale też za czasów PO i PSL, kiedy takie pomysły także pojawiały się”. Adamowicz zwrócił uwagę, że „nie mamy żadnych przesłanek, by wierzyć, że ta decyzja o połączeniu ma jakiekolwiek uzasadnienie ekonomiczne, jakąś głębszą myśl gospodarczą”.

Władze Pomorskie dodały także w liście. – „Przejęcia wiążą się również ze zmianą siedziby przejmowanych spółek, co w omawianej sytuacji oznaczać będzie utratę znaczących dochodów budżetowych z tytułu udziału w podatku CIT, który dla samego Gdańska w 2017 roku wyniósł prawie 22 mln zł, a dla Pomorza 60 mln zł”

Przewodniczący kolegialnego zarządu województwa pomorskiego także jest oburzony zaistniałą sytuacją i sądzi, że obecny rząd nie powinien na to pozwolić. Marszałek wraz z Prezydentem Gdańska zarzekają się, iż dokonają wszystkiego by Prawo i Sprawiedliwość zmieniło zdanie z w tej sprawie i odrzucili wszelkie związane z tą sprawą pomysły. Twierdzą oni także iż sytuacja ta poniesie za sobą konsekwencje i podniosą się ceny usług, jakie oferują stacje paliwowe.

W piątek pierwszego marcowego tygodnia planowana jest zgromadzenie, na którym ma być poruszona sprawa łączenie się stacji i mają wnieść apelacje do władz Rzeczypospolitej o zakończenie jakichkolwiek planów na ten temat i nieplanowanie kolejnych.

Jak informuje Polski Koncert Naftowy „Transakcja zakłada nabycie przez PKN Orlen akcji Grupy Lotos od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa, przy zachowaniu wymogów wynikających z przepisów ustawy regulujących wymóg ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji” – wyjaśnia jak, ma wyglądać cała fuzja.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o