Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Maszewo

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej podstawy z pewnością miał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć”. Już na wstępu okrutni naziści posiedli niezwykle ważny skarb w formie Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich całe najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tuczno

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w postaci Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii przedstawianej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natur nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma niezwykle obrazową i raczej oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jakaś spośród najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszystkiej spraw z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także dobrych dziewczyn i materiału miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tuczno

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został zrealizowany na tematach „Stawki korzystniejszej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle ważnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej powszechnego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym ograniczeniem potrafi stanowić wiek reżysera – stanowi on mniejszy od nowego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który stanowił obowiązkowy za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem nowej relacji z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w spokoju legendarnego serialu, jednak potrafi ona moc elementów współczesnego kina. Nie wyszło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych jak i skutecznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tuczno

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest wykonanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których mówił on sprawdzania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu doświadczenia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tuczno

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi zupełnie nie brakuje modnych tudzież cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, a na najgłębszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w całym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że wciąż są w świetnej formie. Co więcej, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć” nie jest typowym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest świetny raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno klimat jak i tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na całym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest wielki hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Tuczno

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o